Sport i Zdrowie

Cena równa się jakość? Ile wydać na rękawice bokserskie?

  • 21 września, 2021
  • 5 min read
Cena równa się jakość? Ile wydać na rękawice bokserskie?

Rękawice bokserskie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pięściarza bez względu na wiek i doświadczenie. To sprzęt chroniący dłonie boksera w czasie treningu i walk na ringu. Rękawice odpowiadają bezpośrednio za zdrowie zawodnika, dlatego należy zadbać, aby były one jak najwyższej klasy. Czy cena rękawic równa się ich jakości? Jaki jest koszt dobrych rękawic bokserskich? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czym kierować się podczas wyboru rękawic bokserskich?

Wybierając rękawice bokserskie, należy kierować się przede wszystkim ich trwałością oraz funkcjonalnością. Sprzęt musi być wygodny w noszeniu oraz odpowiednio solidny, aby nie zniszczył się po kilku treningach. Niezwykle istotny jest również wybór właściwego rozmiaru rękawic. Z tym problem mają szczególnie początkujący pięściarze, dla których dużym kłopotem jest prawidłowe zrozumienie dostępnych rozmiarów. Nie są one bowiem oznaczane w klasyczny sposób znany ze sklepów sportowych. Zamiast rozmiarów small (S), medium (M), large (L) i extra large (XL) spotkać można oznaczenia 10oz, 12oz, 14oz czy 16oz. Rozmiary te podawane są w uncjach (oz). Jedna uncja to w przeliczeniu około 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10oz będą więc ważyć około 283 g.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Najlepszym sposobem na dobór właściwego modelu jest zmierzenie kilku par i przekonanie się, która z nich najlepiej odpowiada potrzebom konkretnego zawodnika. Jeżeli jednak nie możesz udać się do jednego ze sklepów bokserskich i wybrany model masz zamiar zamówić w Internecie, powinieneś dokładnie zmierzyć wymiary swojej dłoni, a także zastanowić się nad tym, w jaki sposób najczęściej będziesz użytkował rękawice. Podczas ćwiczeń na przyrządach najlepiej sprawdzają się modele o mniejszych rozmiarach (10-12oz). Na walki sparingowe z przeciwnikiem lepiej zakładać większe rękawice (14-16oz). Dzięki temu ochronisz swoje dłonie i nie zrobisz wielkiej krzywdy rywalowi.

Jakie cechy mają wpływ na końcowy koszt rękawic?

Nie ma się co oszukiwać, cena produktu zawsze determinuje popyt na niego. Dlatego też w wielu sytuacjach to koszt artykułu jest czynnikiem decydującym o zakupie sprzętu lub jego braku. W przypadku rękawic bokserskich największy wpływ na końcową cenę ma materiał poszycia zewnętrznego. Modele ze skóry naturalnej zawsze będą droższe od tych wykonanych ze skóry syntetycznej. Wynika to z ceny samego surowca wykorzystywanego w procesie produkcji. Materiał naturalny jest po prostu droższy od sztucznego. Wyższy koszt zakupu przekłada się jednak na lepszą jakość i przedłużoną trwałość produktu. Rękawice bokserskie ze skóry bydlęcej, bawolej czy koziej prezentują się dużo solidniej, są odporne na rozerwanie, doskonale odprowadzają wilgoć, a ponadto zapewniają zwiększony komfort noszenia.

Ile kosztują dobre rękawice bokserskie?

Z poprzedniej części artykułu wiesz już, że rękawice ze skóry naturalnej są droższe od modeli syntetycznych. A jak przedstawiają się rzeczywiste koszty zakupu tego sprzętu? Za dobrej jakości rękawice produkowane ze skóry bydlęcej, która jest najczęściej wybieranym naturalnym surowcem, trzeba zapłacić od 300 do 500 zł. Droższe są modele z limitowanych edycji kolekcjonerskich tworzonych przy okazji ważnego wydarzenia związanego z historią danej marki lub we współpracy ze znanym pięściarzem czy zawodnikiem mieszanych sztuk walki. Cena takich rękawic często przekracza 500 zł.

Tańszym rozwiązaniem jest zakup rękawic ze skóry syntetycznej. Jeżeli jesteś początkującym zawodnikiem lub trenujesz okazjonalnie, a w związku z tym nie potrzebujesz modeli z najwyższej półki, to szukaj właśnie takiego sprzętu. W hipermarketach można znaleźć rękawice nawet za kilkanaście złotych, jednak ich zakup nie jest polecany ze względu na brak możliwości doboru właściwego rozmiaru, niską jakość wykonania produktu oraz brak odpowiedniej wentylacji, przez co dłoń w środku okropnie się poci. Ceny rękawic ze skóry syntetycznej w renomowanych sklepach bokserskich wahają się między 150 a 300 zł. Ze względu na własne bezpieczeństwo na sprzęcie tym nie warto oszczędzać.

Leave a Reply