Biznes i Finanse

Chcesz zostać architektem? To musisz wiedzieć!

  • 6 października, 2022
  • 3 min read
Chcesz zostać architektem? To musisz wiedzieć!

Architekt to zawód uznawany za niezwykle interesujący, dający szerokie pole do rozwoju i perspektywy dobrego zarobku. Mając tego świadomość wiele osób zastanawia się jak zostać architektem. To istotne pytanie, trzeba bowiem mieć świadomość, co kryje się za tym zawodem i jakie przygotowanie trzeba posiadać.

Jakie wykształcenie musi mieć architekt?

Każdy kto zastanawia się jak zostać architektem powinien wiedzieć, że konieczne są studia kierunkowe. Kierunek Architektura i Urbanistyka na Uniwersytecie bądź Politechnice. To szeroko zakrojone studia, które przygotowują przyszłego absolwenta na wielu płaszczyznach do wykonywania pracy architekta. Wymaga ona szerokich predyspozycji, ponieważ w grę wchodzą między innymi nauki ścisłe jak matematyka czy fizyka, ale również humanistyczne – prawo budowlane, historia sztuki czy artystyczne obejmujące rzeźbę, malarstwo i rysunek. Specyficzne predyspozycje jaki musi mieć kandydat sprawiają, że praca architekta nie jest łatwa.

Dodatkowo każdy kto zastanawia się jak zostać architektem musi mieć świadomość, że przy ewentualnej próbie dostania się na studia pojawią się egzaminy wstępne, które obejmować będą kontrolę tego jak przyszły kandydat radzi sobie z rysunkiem oraz jakie ma predyspozycje techniczne. Obecnie praca architekta opiera się na specjalnym oprogramowaniu, dlatego umiejętność radzenia sobie z tym oprogramowaniem także będzie istotna.

Co po ukończeniu studiów?

Na ukończeniu studiów się jednak nie kończy. Absolwent, który chce zacząć pracować w zawodzie musi na początku odbywać dwuletnią praktykę zawodową, która będzie przygotowywała go do pracy. Po ukończeniu takiej praktyki absolwent jest przygotowany do tego, by zdawać egzamin zawodowy. Dopiero pozytywnie zdany egzamin pozwala uzyskać uprawnienia zawodowe. Po zdaniu egzaminu będzie można samodzielnie pełnić funkcje techniczne i pracować jako architekt. Zdobycie uprawień jest więc konieczne jeśli ktoś chce się w zawodzie rozwijać, albo będzie chciał na tym polu prowadzić własną pracownię.

Satysfakcja z pracy architekta

Przygotowanie do pracy jako architekt wymaga więc sporo zaangażowania i nie należy do łatwych, ale trzeba mieć świadomość, że za taką pracą stoi duża satysfakcja, gdy podejmuje się kolejnych zadań i można patrzeć na to jak przygotowane projekty są realizowane. Dobrze działający architekt może także liczyć na solidne wynagrodzenie swojej pracy i niewątpliwie jest to kolejny czynnik, który wiele osób przyciąga do wykonywania tego właśnie zawodu.

Leave a Reply