Biznes i Finanse

Co to jest RRSO? Najważniejsze informacje

  • 22 czerwca, 2022
  • 3 min read
Co to jest RRSO? Najważniejsze informacje

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego co to jest RRSO. Warto wiedzieć, że jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i ma bardzo duży związek z udzielanymi kredytami bankowymi oraz pożyczkami. Podawanie tego wskaźnika jest obowiązkowe przy każdym produkcie kredytowym i oznacza całkowity koszt kredytu dla zainteresowanych konsumentów (wartość procentowa całkowitej kwoty w stosunku rocznym). Jak widać przewertowanie najważniejszych informacji o RRSO może okazać się bardzo opłacalnym krokiem.

Co to jest RRSO? Przydatne wiadomości

Zapoznanie się ze wskaźnikiem RRSO sprawia, że kredytobiorcy są w stanie przeanalizować poszczególne oferty i wyeliminować te najmniej korzystne (tyczy się to kredytów udzielanych na ten sam okres, np. 10 lat). Do skrupulatnego wyliczenia RRSO potrzebne są następujące elementy:

  • wysokość oprocentowania kredytu lub pożyczki,

  • opłaty i prowizje,

  • marże,

  • okres spłaty zobowiązania,

  • ubezpieczenie.

Wiedząc co to jest RRSO i kierując się tym wskaźnikiem można mieć pewność, że zmniejsza się ryzyko popełnienia poważnego błędu. Kierowanie się RRSO ma duży sens, gdyż biorąc pod lupę samo oprocentowanie (które może być symboliczne), nie bierze się pod uwagę np. prowizji, dodatkowych opłat, itd. Niekiedy zdarza się tak, że RRSO wynosi 0 procent, a więc pożyczkodawcy oddaje się dokładnie tyle samo pieniędzy, ile się od niego pożyczyło (nie ma żadnych dodatkowych opłat, często dotyczy to zaciągnięcia pierwszej pożyczki, np. w wersji online).

RRSO – co jeszcze wypadałoby wiedzieć na ten temat?

Osoby wiedzące czym jest RRSO są w stanie dobrać dla siebie atrakcyjną ofertę pożyczkową lub kredytową. To bardzo duże udogodnienie zwłaszcza, gdy chodzi o dość pokaźną kwotę, którą będzie się spłacało przez kilkanaście najbliższych lat. Im krótszy okres spłaty kredytu, tym wyższe będzie RRSO. Jeśli chodzi np. o raty malejące przy takich samych kosztach zobowiązania może to oznaczać tańszy kredyt, ale za to wyższe RRSO niż w przypadku wybrania rat równych.

Brak dostatecznej wiedzy w tym temacie może grozić wieloma przykrymi konsekwencjami na płaszczyźnie finansowej. Warto najpierw dowiedzieć się co to jest RRSO, a dopiero później udać się do banku lub firmy pożyczkowej. Godne uwagi jest to, że RRSO nie będzie obejmować ewentualnych odsetek karnych (za nieterminowe spłacanie kredytu lub pożyczki) i kosztów notarialnych. Zastanawiając się nad tym co to RRSO warto również mieć świadomość tego, że w zdecydowanej większości przypadków RRSO chwilówek będzie wyższe, niż RRSO kredytu (m.in. ze względu na to, że chwilówkę trzeba zwykle spłacić w ciągu 30 dni od jej zaciągnięcia).

Leave a Reply