Dom i Ogród

Dlaczego to właśnie pastelowe kolory najlepiej sprawdzają się w dziecięcych pokojach?

  • 6 października, 2022
  • 3 min read
Dlaczego to właśnie pastelowe kolory najlepiej sprawdzają się w dziecięcych pokojach?

Pedagodzy oraz psycholodzy dziecięcy uważają, że maluchy nie powinny otaczać się krzykliwymi kolorami. Stanowią one dodatkowy bodziec, który sprawia, że dzieci nie potrafią się uspokoić, mają problemy z koncentracją oraz z zasypianiem. Dlatego też w dziecięcych pokojach najlepiej sprawdzają się tapety pastelowe dla dzieci. Przedstawiają one ciekawe obrazki, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na zmysły malucha.

Delikatna tapeta dla dziecka – dlaczego jest tak ważna?

Dzieci już od najmłodszych lat mają do czynienia z całym szeregiem bodźców. Wpływają one na ich rozwój, jednak ich nadmiar przynosi negatywne skutki dla psychiki malucha. Mowa tutaj przede wszystkim o trudnościach ze skoncentrowaniem się czy z zasypianiem. Dowiedziono naukowo, że niemały wpływ na rozwój dziecka mają kolory, jakie je otaczają. Powinny być przede wszystkim stonowane i delikatne. Tapety pastelowe dla dzieci będą idealnym wyborem do pokoju maluszka. Dzięki nim najmłodsi mają możliwość uspokojenia się, mogą też podziwiać ciekawe motywy, które wpływają pozytywnie na postrzeganie przez nich świata. Tapety pastelowe dla dzieci to rozwiązanie zarówno dla niemowląt, jak i dla maluchów w wieku szkolnym. Pamiętajmy, że nasze dziecko odbiera bodźce z każdej strony, zatem te dodatkowe nie są im już potrzebne. Zamiast ciężkich kolorów, lepiej wybierać dla nich zabawki i tapety w stonowanych barwach.

Kiedy warto pomyśleć nad zmianą tapety w pokoju dziecka?

Rodzice często decydują się umieścić w pokoju dziecięcym tapety z kolorowymi motywami bądź ulubionymi bohaterami z bajek. Niemniej jednak nie zawsze wybór ten okazuje się trafny. Niestety, bardzo często tego typu dekoracje rozpraszają dzieci, nie pozwalając im skupić się na poznawaniu świata, czy w późniejszych etapach także na nauce. Jeśli zauważymy, że dziecko jest nadmiernie pobudzone, ma problemy z zasypianiem czy też nie potrafi skupić się na prostych czynnościach, warto wybrać dla niego tapetę pastelową. Zmiana dekoracji zajmuje kilka godzin, natomiast może przynieść bardzo dobre skutki w dalszej perspektywie czasowej. Pamiętajmy, że obecnie mamy do wyboru wiele ciekawych tapet pastelowych dla dzieci, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć coś dla swojej pociechy. W przypadku starszych dzieci możemy pozwolić im samodzielnie wybrać dekorację do swojego pokoju, co sprawi, że poczują się docenione. Tapetę warto co jakiś czas odświeżyć – na jej zmianę zwykle decydujemy się po około 2-3 latach, dlatego jeśli ta w pokoju dziecka nie prezentuje się już tak efektownie, wybierzmy dla niego nową.

Leave a Reply