Dom i Ogród

Jak pomalować salon nowocześnie?

  • 13 sierpnia, 2021
  • 3 min read

Podobają ci się nowocześnie zaaranżowane wnętrza? Również w swoim mieszkaniu chcesz mieć taki klimat, a niebawem przymierzasz się do malowania ścian i sufitów? To dobry pomysł aby odświeżyć, a wręcz całkowicie zmienić aranżację mieszkania na zupełnie nową. Na jakie kolory należy pomalować salon, aby wyglądał on nowocześnie i aby móc się w nim czuć komfortowo? Odpowiadamy na to pytanie.

Nowocześnie znaczy prosto i skromnie

Należy na początku odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest nowoczesność. To skromność i minimalizm. To jeden lub maksymalnie dwa kolory, które wzajemnie się uzupełniają. Podstawą jest oczywiście kolor biały, odpowiadający za tło całego pomieszczenia. Poza nim można zastosować kolory łamiące tę monotonię, dzięki której wnętrza nabierają wyrazu i zostają nieco ożywione. Nasza wskazówka na pomalowanie salonu to białe ściany i sufit, a jeśli brakuje nam kolorów, to ciemniejsze dodatki – np. jako tło ściany medialnej. W tym przypadku dobrze się sprawdzi np. kolor granatowy.

Jak malować ściany i sufity?

Istnieje wiele technik malowania ścian. Najpopularniejsza to pędzel i szczotka, a także wałek. Ściany można również malować metodą natryskową, wykorzystując kompresor i specjalny pistolet. Jest to szybka, aczkolwiek mało wydajna metoda – zużycie farby jest większe niż przy korzystaniu z pozostałych technik. Samo malowanie nie jest niczym skomplikowanym, choć jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, może wymagać trochę wprawy. Sprzęty niezbędne do malowania to oczywiście solidna i stabilna drabinka, kuwety, teleskopowe drążki i wiadra. Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować front robót – zabezpieczyć podłogi i meble, zdemontować wszystko co wisi na ścianach, odkręcić oprawki gniazdek i włączników, a także szczelnie zakleić okna i kaloryfery, oszczędzając sobie później ich czyszczenia z farby. Ściany malujemy wykonując płynne ruchy i wcierając farbę do środka. Zazwyczaj jednokrotne malowanie nie wystarcza i należy położyć na ściany i sufit dwie warstwy farby, kiedy poprzednia wyschnie. Na samodzielnie malowanie mieszkania na nowoczesne kolory trzeba mieć nieco czasu. Jeśli nim nie dysponujesz, a pomieszczenia wymagają pilnego odświeżenia, nie zostaje nic innego jak zlecić tę pracę fachowcom. Szybka pożyczka, którą może wziąć pozwala zakupić wysokie jakości farby, jak również wystarczy na opłacenie usług fachowców.

Ile kosztuje pomalowanie salonu?

Jeżeli zamierzamy malować salon samodzielnie, naszym kosztem będzie jedynie zakup farb i narzędzi do malowania. Drożej przedstawia się sprawa, kiedy zlecamy malowanie salonu firmie. Tu trzeba się liczyć z dodatkowym wydatkiem na robociznę. Ile ona wynosi? Średni koszt pomalowania 1 metra kwadratowego ściany to ok. 20 złotych. Pamiętajmy jednak że malowanie wymaga przygotowania – czyszczenia ścian, uzupełniania ubytków, gruntowania. Te prace są dodatkowo płatne. Chcąc zatem zaoszczędzić, może warto rozważyć malowanie własnym nakładem sił.

Leave a Reply