Jak ułożyć płytki z cegły na podłodze?
We wnętrzach coraz częściej używane są naturalne materiały. Większość właścicieli domów odchodzi od prostego malowania ścian i układania tapet. Szczególnym rodzajem powierzchni jest podłoga. Powinna być wyjątkowo trwała, a jej wygląd na wpływ na całe pomieszczenie. Solidną podłogę można uzyskać po zastosowaniu płytek z cegły. Efekt może przekroczyć najśmielsze oczekiwania.
Trwałość i estetyka
Podłoga może być wykonana z cegły rozbiórkowej. Pozwoli to uzyskać efekt starego muru, a materiał będzie dobrze prezentował się nawet po dłuższej eksploatacji. Jednak nie każdy rodzaj płytek z cegły można układać na podłodze. Płytki powinny mieć równą grubość, a także muszą być dokładnie oczyszczone z pyłu i pozostałościach zaprawy.
Dwa etapy montażu
Aby uzyskać odpowiedni efekt, płytki z cegły muszą być układane we właściwy sposób. Pracę najlepiej podzielić na dwa etapy. W pierwszym płytki są przyklejane do wylewki. W tym celu trzeba użyć elastycznego kleju, który pozwoli na poprawienie ułożenia cegieł przez kilka do kilkunastu minut po położeniu. Jeżeli podłoga jest zlokalizowana na zewnątrz budynku, należy użyć kleju mrozoodpornego.
To samo dotyczy pomieszczeń, w których nie jest zamontowane ogrzewanie, na przykład garażu. Drugi etap to fugowanie podłogi. Do tego celu można zastosować specjalną fugę przeznaczoną do podłóg ceglanych lub zaprawę do klinkieru. Powinna zostać najpierw przesiana, aby wyeliminować drobne kamyki, które będą utrudniać utrzymanie czystości. Kolor fugi trzeba dobrać do indywidualnych preferencji oraz aranżacji całego wnętrza, w którym układana jest podłoga.
Komfort i bezpieczeństwo
Płytki z cegły powinny być zaimpregnowane. Nie można tego wykonać od razu po montażu, lecz dopiero po około 2 tygodniach. Jest to związane z faktem, że cegła musi wyschnąć — w przeciwnym razie impregnat nie będzie skuteczny. Podłoga powinna być poddana impregnacji dwukrotnie w odstępach 24-godzinnych. Warto dodać, że podłoga zazwyczaj uzyskuje całkowitą twardość po kilku dniach, ale dobę po zakończeniu impregnowania można już po niej chodzić. Przez kilka dni nie powinno się jednak umieszczać na niej przedmiotów o dużej masie.
Nowoczesne impregnaty powodują, że do płytek z cegły nie dociera wilgoć. Są one ponadto bardzo dobrze zabezpieczone przez tłustymi plamami. Aby pozbyć się zanieczyszczeń, podłogę wystarczy umyć czystą wodą lub dodać płyn do mycia naczyń. Tylko w szczególnych przypadkach należy stosować bardziej agresywne środki chemiczne. Regularnie konserwowana podłoga będzie cieszyć oko i pozostanie trwała przez wiele lat.
Sprawdź ofertę na: https://e-ceglanafantazja.pl/