Technologie

Jakich rękawic używa się na stanowiskach pracy?

  • 29 sierpnia, 2023
  • 3 min read
Jakich rękawic używa się na stanowiskach pracy?

Dłonie stanowią część ciała, która jest szczególnie narażona na zagrożenia podczas pracy. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie ich w sposób, który zapewni maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort. Do tego celu najlepiej sprawdzą się profesjonalne rękawice robocze – charakteryzują się one różnorodnymi właściwościami, które z kolei wpływają na ich przeznaczenie. Wymieniamy rodzaje rękawic, które najczęściej wykorzystywane są na stanowiskach pracy.

Charakterystyka rękawic roboczych

Dobra jakość rękawic roboczych jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniej ochrony dłoni. Z tego powodu muszą być wykonywane z mocnych i trwałych materiałów, odpornych na przecięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Powinny jednocześnie umożliwiać oddychanie skóry, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się dłoni oraz tworzeniu się niekomfortowego środowiska. Warto pamiętać, że rękawice robocze muszą być precyzyjnie dopasowane do dłoni pracownika, aby zapewnić mu swobodę ruchu oraz komfort pracy. Jak dodaje pracownik firmy Kris, hurtowni odzieży BHP:

Na funkcjonalność rękawic roboczych w bardzo dużym stopniu wpływa ich ogólny kształt, długość palców, a także szerokość mankietów.

Rodzaje rękawic roboczych

Istnieje kilka rodzajów rękawic roboczych, które mają za zadanie chronić dłonie przed różnymi zagrożeniami. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od charakteru wykonywanych czynności oraz środowiska pracy. Podstawowym kryterium podziału są 3 klasy ochrony. Każda z nich zapewnia inny stopień zabezpieczenia: klasa pierwsza gwarantuje podstawową ochronę, druga – umiarkowaną, natomiast trzecia pełną. Ponadto w zależności od zastosowania wyróżnia się rękawice robocze:

  • antyprzecięciowe – mają na celu ochronę przed mechanicznymi zagrożeniami takimi jak przecięcia, otarcia czy uderzenia,
  • antywibracyjne – tłumią energię podczas pracy z maszynami wywołującymi duże i długotrwałe wibracje,
  • chemiczne – przeznaczone do pracy z substancjami chemicznymi, chronią dłonie przed działaniem agresywnych substancji,
  • termiczne – stosowane podczas pracy w warunkach niskich lub wysokich temperatur. Zapewniają ochronę przed zimnem oraz gorącem, a także umożliwiają pracę w komforcie termicznym,
  • elektroizolacyjne – zapewniają ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym,
  • antystatyczne – zabezpieczają przed wyładowaniami elektrostatycznymi.

Wybór odpowiednich rękawic roboczych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu pracy. Należy pamiętać o dostosowaniu rodzaju rękawic do charakteru wykonywanych czynności oraz środowiska pracy – zagwarantuje to maksymalną ochronę oraz wygodę użytkowania.

Leave a Reply