Sport i Zdrowie

Kłopotliwa łuszczyca skóry

  • 19 grudnia, 2021
  • 3 min read
Kłopotliwa łuszczyca skóry

Łuszczyca skóry to bardzo kłopotliwa choroba. Nie prezentuje się dobrze, jest wieloletnia i dokucza. Można jednak poradzić sobie z tym schorzeniem, stosując się do pewnych zasad. Choroba ta oznacza charakterystyczne zmiany chorobowe na skórze. Zmiany są efektem nadmiernego rogowacenia naskórka. Schorzenie ma podłoże genetyczne, a choruje na nie około 2 procent populacji na całym świecie. Rzadziej występuje w Azji oraz Afryce, najczęściej można ją obserwować w Europie oraz USA. Choroba jest dokuczliwa, ale można znaleźć na nią sposób.  Nie wolno leczyć jej na własną rękę, lecz najlepiej jest kurować się zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Dobry lekarz opracuje autorską metodę leczenia i dba o każdego pacjenta w nieco inny sposób. Jest to naprawdę sprawa godna zalecenia. 

Nie jest zakaźna

Łuszczyca skóry nie jest chorobą zakaźną, lecz bardzo męczącą i psującą wygląd zewnętrzny. Źle wygląda, ale nie należy do chorób zaraźliwych. Pojawia się na łokciach, kolanach, skórze głowy oraz innych częściach ciała. Zaczyna się od niewielkich zmian na skórze, ale później są one coraz bardziej widoczne oraz przybierają ostrzejszą formę. Chory może mieć łuski, które złuszczają się. Zmiany skórne rozpoczynają się łagodnie, a z czasem nasilają się i są coraz bardziej widoczne oraz dokuczliwe. Osoba cierpiąca na łuszczycę musi być przygotowana na taki jej przebieg. Innymi objawami łuszczycy są bruzdy na powierzchni paznokcia, zgrubienia, kruchość płytek, zmatowienie płytki paznokcia. 

Różne rodzaje łuszczycy

Znane są różne rodzaje łuszczycy:

* zwykła, obejmujca kolana, łokcie, owłosioną skórę głowy

* zadawniona, w której występują zgrubienia oraz przerosty

* brodawkująca, która powoduje brodawkowaty przerost naskórka najczęściej na podudziach

* wysiękowa

* bruźdźcowa, czyli zadawniona wysiękowa

* stawowa, która obejmuje stawy i może mieć różne fazy od lekkiej do bardzo mocnej, reumatoidalnej

* krostkowa

* uogólniona 

* odwrócona, która ma zmiany chorobowe na twarzy, tułowiu oraz w fałdach skóry

Łuszczycę leczy się preparatami keratolitycznymi. Dostępne są także dziegcie, które stosuje się w formie past oraz maści na bazie cygnoliny. Analogi witaminy D3 to preparaty takie, jak kacypotriol, takalcytol i tym podobne. 

Różne metody leczenia łuszczycy

Łuszczyca skóry to schorzenie dość kłopotliwe, często leczone miejscowo. Jego bardziej zaawansowane objawy leczone są tabletkami oraz maściami. Łagodne objawy łuszczycy leczone są za pomocą maści i kremów. Do leczenia stosowane są także fototerapia, fotochemioterapia, cytostatyki, cyklosporyna. Retinoidy także się sprawdzają. Stosowane są do leczenia łuszczycy krostkowej. Nowym rozwiązaniem są leki biologiczne, które działają na cytokiny. Leki biologiczne poprawiają funkcjonowanie osób chorych na łuszczycę. Warto monitorować metody leczenia tej choroby i spokojnie sobie radzić z takim schorzeniem. Samodzielnie leczyć łuszczycy nie sposób. Dlatego też warto pójść do lekarza, który oceni chorobę i zastosuje leczenie najwyższej próby.

Leave a Reply