Kto może zachorować na cukrzycę typu MODY?

0
645
Kto może zachorować na cukrzycę typu MODY?

Cukrzyca MODY jest jedną z rzadziej występujących odmian tego schorzenia. Dodatkowo należy do tych, które najtrudniej zdiagnozować, jednak na szczęście jest stosunkowo łatwa do kontrolowania. Obecność diabetyka w domu wpływa na jakość życia całej rodziny, chociażby pod kątem planowania zakupów i przyrządzania posiłków. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, czym jest cukrzyca MODY, jakie są czynniki ryzyka jej występowania oraz jak wygląda codzienne życie osoby z tą chorobą. Zapraszamy!

Cukrzyca MODY – co to jest? 

Najprościej mówiąc, cukrzyca MODY to jeden z rodzajów cukrzycy, ale jedyna, którą wywołuje mutacja pojedynczego genu. Ta mutacja wpływa na komórki beta produkujące insulinę, co z kolei wpływa na produkcję insuliny i regulację glukozy. Warto tutaj zaznaczyć, że grupa genów mogących przyczyniać się do występowania cukrzycy MODY liczy ich aż 14. W każdym innym rodzaju cukrzycy, mutacji podlega więcej niż jeden gen.

Sprawdź także:  Suplementy wspomagające regenerację mięśni

Cukrzyca MODY – jak często występuje?

Z szacunków wynika, że cukrzyca MODY to problem dotyczący zaledwie 1-2% populacji. Z tego powodu cukrzyca MODY nie jest często diagnozą, a lekarze wskazują ją dopiero po przeprowadzeniu szeregu badań. Niektórzy badacze uważają, że różne typy cukrzycy MODY są bardziej powszechne niż wielu myśli. Pogląd ten zyskuje na popularności razem z coraz większą dostępnością badań genetycznych.

Jeśli interesuje Cię w szczególny sposób cukrzyca – szkoladiabetyka.pl jest portalem, dzięki któremu znajdziesz rzetelną i łatwo przystępną wiedzę. Autorzy tekstów korzystają z naukowych opracowań i omawiają je językiem łatwym do zrozumienia dla laika.

Cukrzyca MODY – czynniki ryzyka 

Cukrzyca MODY jest przekazywana genetycznie z rodziców na dziecko. Zauważalne jest tu podobieństwo do innych chorób autoimmunologicznych. Typowa diagnoza pojawia się przed 25 rokiem życia i rzadko jest diagnozowana u osób w wieku powyżej 35. lub 40. roku życia. Czynnik ryzyka genetycznego u dziecka wynosi około 50%, jeśli nosicielem mutacji jest jedno z rodziców. Nie jest to jednak konieczne – mutacja może pojawić się samoistnie w rodzinie do tej pory nieobciążonej.

Sprawdź także:  Buty triathlonowe - czym kierować się podczas zakupu?