Sport i Zdrowie

Leki na uspokojenie i depresję dla każdego

  • 21 listopada, 2022
  • 3 min read
Leki na uspokojenie i depresję dla każdego

Żyjemy w czasach, w których coraz częściej jesteśmy narażeni na stres, spadek nastroju i zaburzenia lękowe. Ponoć już co druga osoba, skarży się na bezsenność, rozdrażnienie, rozbicie, częste napady złości, agresji i wysoki poziom stresu. Gdy utrzymuje się on przez długi czas, skutkuje znacznym obniżeniem nastroju i doprowadza do poważnych zaburzeń depresyjnych.

Efektem stresu mogą stać się problemy żołądkowe, duszności i kołatania serca. Wpływa on także na spadek odporności, skutkujący ostatecznie dysfunkcją wielu układów w naszym organizmie oraz niekorzystnymi zmianami w psychice. Stres ingeruje w samopoczucie, wpływa na zachowania agresywne i obniżenie samooceny. Na wstępnym etapie chorób, które są wywołane stresem, mogą dopomóc środki uspokajające, sporządzone na bazie ziół, dostępne w aptekach bez recepty.

Leki bez recepty – natura, która uspokaja

Uspokajające środki, które można kupić bez recepty to w większości ziołowe preparaty wyprodukowane ze składników wyłącznie naturalnych. Wyróżnia je stosunkowo mała ilość skutków ubocznych, jakie występują w lekach syntetycznych o tym samym zastosowaniu. Na ogół naturalne środki nie posiadają działań niepożądanych. Są sprzedawane w aptekach jako tabletki, syropy, krople albo proszki.

Rośliny wchodzące w skład naturalnych preparatów uspokajających

Od dawna znano uspokajające właściwości wielu roślin, Ich przeciwdepresyjne działanie zostało udowodnione w wielu badaniach. Wśród nich znajdują się liczne zioła o uspokajającym wpływie na organizm. Należy do nich Chmiel zwyczajny, Lawenda lekarska czy Męczennica cielista. Nieco inne działanie mają rośliny takie jak: Dziurawiec zwyczajny czy Szafran uprawny wpływają one bowiem przeciwdepresyjnie. Zioła stosować można także przy towarzyszącej depresji bezsenności. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się Melisa lekarska oraz Kozłek lekarski. Ten ostatni, znany też pod nazwą waleriany, zwalcza niepokój, stany zdenerwowania, likwiduje napięcie i znosi stan towarzyszący pobudzeniu nerwowemu. Oprócz tego ma działanie rozluźniające, przez co ułatwia zasypianie.

W lekach uspakajających dostępnych bez recepty można znaleźć również składniki takie jak żeń-szeń, lawenda, mięta pieprzowa, szyszki chmielu, czy lipę. Kupując leki na uspokojenie, które nie wymagają recepty dodaje się również do nich preparaty z magnezem oraz witaminą B6.

Wszystkie wymienione rośliny posiadają one udowodnione działanie uspokajające, przeciwdepresyjne i nasenne, stąd powinny znaleźć się one w naturalnych preparatach o takim działaniu. Nabywając w aptece lek wyciszająco nasenny, warto pamiętać, że produkty o statusie leku mają skuteczniejsze działanie niż te określane jako suplementy diety.

Leave a Reply