Dom i Ogród

Podkład 160×200 nieprzemakalny na materac – pikowany czy nie? Oto, jak wybrać!

  • 2 maja, 2022
  • 3 min read

Przez lata pokutowało przeświadczenie, że jeżeli ochraniacz na materac jest pikowany, to z pewnością będzie lepszy. Jednak producenci mówią wprost – im bardziej pofałdowana struktura, tym więcej miejsca na rozwój bakterii i grzybów. Wychodzi więc na to, że prozdrowotne właściwości pikowanych materacy to tylko mrzonki!

Jak działa podkład 160/200 nieprzemakalny na materac?

Kupując nowy materac wydajesz na niego kilkaset złotych. Te najdroższe i niekoniecznie najwygodniesze, potrafią kosztować nawet dobrych kilka tysięcy. Mając już taki produkt, chcesz go ochronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Jednak musisz zrobić to w taki sposób, aby nie zakłócić naturalnej cyrkulacji powietrza. Czyli w skrócie: zapewnić odpowiedni przewiew. Do tego właśnie nadają się ochraniacze. Muszą jednak spełniać kilka warunków.

Pierwszy z nich to właściwości nieprzepuszczające wilgoci. Mowa tu zarówno o wylanych napojach, jak i różnych innych substancjach, jakie wydziela chociażby ludzkie ciało. Podczas choroby będą to wydzieliny niekoniecznie miłe dla nosa, stąd konieczność ochrony powierzchni materaca. Druga sprawa to oddychający materiał. Musi on dbać o to, aby zachowana została właściwa cyrkulacja powietrza. A gdy w pokrowcu jest za dużo pikowań, wtedy to działanie zostaje właśnie zaburzone.

Tak ładnie wygląda podkład!

Nie da się ukryć, że pikowany nieprzemakalny podkład na materac 160×200 wygląda bardziej atrakcyjnie od zwykłego. Sprawia wrażenie miększego i bardziej przytulnego. A przecież o to nam podczas snu chodzi. By było miękko, miło i przyjemnie. Niestety, najnowsze testy są bezlitosne dla pikowanych ochraniaczy na materac. Nie dość, że sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii, to jeszcze przyczyniają się do kumulacji wilgoci.

Dlatego też wybierając taki pokrowiec, przede wszystkim kieruj się jakością wykonania i łatwością jego montażu. Pikowane wersje omijaj z daleka, bo taki zakup mija się z celem. Być może zafundujesz sobie złudne poczucie bezpieczeństwa, lecz po krótkim czasie zauważysz, jakie negatywne w skutkach jest jego działanie.

Jeżeli nie pikowane

Rozglądając się za produktami tego typu, omijaj więc pikowane wersje. Nawet, jeżeli będzie kusić cię niższa cena, to właściwości prozdrowotne są o wiele mniejsze niż w przypadku ich gładszych wersji. Dodatkowo postaraj się wybierać takie materiały, które będą pochodzić wprost z natury: bawełna, dzianina nasączona specjalnymi olejkami oraz kaszmir sprawią, że poczujesz się w swoim łóżku jak w pięciogwiazdkowym hotelu.

Leave a Reply