Moda i Uroda

Sztyblety, botki, trzewiki – czym się od siebie różnią?

  • 18 października, 2021
  • 3 min read
Sztyblety, botki, trzewiki – czym się od siebie różnią?

Poszukując jesiennego obuwia, kierujemy swój wzrok przede wszystkim na fasony, które sięgają do kostki lub nawet ponad nią – jest w nich cieplej i wygodniej, więc w naszej szafie pojawia się zazwyczaj nowa para botków. Czy to jednak na pewno są botki? – Czasem mnogość dodatków sprawia, że łatwo się pogubić w fasonach damskich, a także męskich butów. Jak rozróżnić niektóre z nich?

Botki – tutaj dzieje się najwięcej 

Botki to uniwersalne i wygodne obuwie na okres jesienno-zimowy, które posiada jedną ważną cechę, a mianowicie wyższą cholewkę sięgającą za kostkę. I to właściwie jedyna wspólna cecha, która je wyróżnia, bo poza tym botki damskie dostępne są w bardzo różnorodnych fasonach i różnią się zarówno wysokością, jak i szerokością obcasa, materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz innymi dodatkami. 

W zależności od osobistych preferencji kobiety wybierają botki wykonane ze skóry licowej, zamszowej, na szpilce, słupku, sznurowane lub wsuwane oraz z bardzo różnymi dodatkami, np. klamrami, frędzlami, zamkami czy ćwiekami. Dzięki temu bardzo łatwo można je dopasować do każdej stylizacji i z ich pomocą tworzyć niepowtarzalne i piękne stylizacje. Zdarza się, że do tej kategorii błędnie zaliczamy również sztyblety damskie, które posiadają jedną ważną cechę odróżniającą je od innych butów na jesień i zimę. 

Sztyblety damskie a botki – różnice 

Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, ale sztyblety damskie posiadają jedną wyróżniającą je cechę – jest to elastyczna gumka wszyta po obu stronach kostki. Dzięki temu buty bardzo łatwo się zakłada – wystarczy wciągnąć je bez konieczności rozsuwania i zapiania zamków. Gumka w sztybletach po obu stronach kostki najczęściej ma taki sam kolor jak reszta buta, nie rzuca się więc w oczy, ale obecnie coraz częściej pojawiają się fasony z gumką w innym kolorze. Poza tym klasyczne sztyblety damskie odznaczają się płaskim i niskim obcasem, a także wykonane są ze skóry licowej. Sztyblety, które znajdziemy na sklepowych półkach, mogą różnić się także wysokością cholewki i grubością podeszwy. 

Trzewiki damskie – czym różnią się od botków i sztybletów?

Okazuje się, że jeszcze wśród botków i sztybletów możemy znaleźć trzewiki, które kobiety bardzo chętnie wybierają jako idealny dodatek do stylizacji na tę porę roku. Trzewiki mogą być podobne zarówno do sztybletów, jak i botków. Także one wyróżniają się wyższą cholewką ponad kostkę, ale mają płaskie podeszwy lub tylko niewysoki, płaski obcas. Są one zapinane na suwak lub sznurowane – dzięki temu łatwo odróżnić je od sztybletów i botków. Obecnie trzewiki cieszą się dużą popularnością, a szczególnie warianty na grubszej podeszwie, dzięki czemu zyskują one nieco męski bądź rockowy charakter, co doceniają kobiety w swoich codziennych stylizacjach. Niezależnie jednak od fasonu obuwia kluczową rolę odgrywają wysokiej jakości materiały oraz precyzja i dokładność wykonania, dzięki temu zarówno botki, sztyblety damskie, jak i trzewiki zapewniają komfort i wygodę podczas jesiennych i niesprzyjających pogodowo dni.

Leave a Reply