W jakich miejscach zwykle instaluje się puszki natynkowe?
Widocznymi elementami instalacji elektrycznej w tradycyjnych mieszkaniach są gniazda i włączniki, ewentualnie skrzynki elektryczne z licznikiem. Puszki elektryczne są niewidoczne, ukryte pod tynkiem. W niektórych pomieszczeniach i na zewnątrz stosuje się również puszki natynkowe. Zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie łatwego dostępu do wnętrza puszki i brak konieczności przygotowania otworu montażowego, co w niektórych konstrukcjach jest niepraktyczne lub wręcz niewykonalne.
Do czego służą puszki elektryczne?
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z podtynkową, czy też z natynkową puszką elektryczną, realizowana przez nie funkcja jest zawsze taka sama. To rodzaj podstawowego materiału instalacyjnego służącego do łączenia obwodów elektrycznych i maskowania kabli wystających ze ściany. Puszki podtynkowe instaluje się bezpośrednio w murze, we wcześniej przygotowanym otworze i maskuje pod warstwą tynku. Zewnętrznym elementem takiej puszki jest najczęściej gniazdko elektryczne, włącznik lub punkt oświetleniowy. Puszki natynkowe nie wymagają przygotowania otworu montażowego w ścianie. Zwykle instaluje się je w pomieszczeniach gospodarczych, różnego rodzaju warsztatach i na zewnątrz. Przede wszystkim w miejscach, gdzie kwestia estetyki ma drugorzędne znaczenie wobec komfortu obsługi instalacji.
Montaż puszek natynkowych
Ze względu na brak konieczności wcześniejszego przygotowania otworu montażowego instalacja puszki natynkowej jest dużo łatwiejsza niż montaż jej wersji przeznaczonej do ukrycia w ścianie. Puszkę wystarczy przymocować do ściany przy pomocy wkrętów, w potrzebnym miejscu i gotowe. To szybki sposób na rozbudowę instalacji o nowe funkcjonalności, zwłaszcza jeśli kable elektryczne są poprowadzone na zewnątrz, a nie w ścianach. Z tego względu puszki natynkowe zwykle stosuje się w pomieszczeniach technicznych, w warsztatach, halach magazynowych i przemysłowych, a w przypadku domów prywatnych w garażach, kotłowniach, pralniach lub na strychach. Montaż natynkowej puszki jest możliwy nie tylko na powierzchni ściany betonowej lub murowanej, ale także na konstrukcji drewnianej i metalowej.
Docelowym miejscem montażu puszek natynkowych są różnorodne obiekty techniczne, również prywatne. Takie puszki dość często instaluje się również na zewnątrz. W tym przypadku należy wybierać ich wersje hermetyczne, o podwyższonym poziomie ochronny, odporne na działanie wilgoci i światła słonecznego, chroniące elementy instalacji elektrycznej przed wodą, kurzem i innymi rodzajami stałych zanieczyszczeń, również przed owadami.