Zbiornik hydroforowy – przeponowy czy ocynkowany?

0
674
2. Zbiornik hydroforowy - przeponowy czy ocynkowany?

Zestaw hydroforowy to genialne wsparcie dla przydomowej instalacji wodnej. Takie rozwiązanie gwarantuje zapewnienie stałego ciśnienia wody budynku lub na działce. Na rynku dostępne są dwa rodzaje zbiorników hydroforowych – ocynkowane i przeponowe. Który z nich wybrać? Sprawdźmy!

Do czego służą klasyczne zbiorniki hydroforowe?

Zbiorniki hydroforowe potocznie nazywa się hydroforami. W rzeczywistości jest to zespół urządzeń zapewniający stałe ciśnienie i realnie zwiększający czynną objętość instalacji wodociągowej. Tym samym zbiorniki hydroforowe wydłużają żywotność instalacji, w tym najważniejszego urządzenia jakim jest pompa głębinowa.

Zbiorniki ciśnieniowe stosuje się w gospodarstwach domowych, w domkach letniskowych, a także w niewielkich gospodarstwach rolnych.

Klasyczny zestaw hydroforowy jest złożony z następujących elementów:

  • hydrofor,
  • manometr,
  • pompa wirnikowa,
  • presostat,
  • zawory.

Zbiorniki hydroforowe przeponowe

Membranowe lub przeponowe zbiorniki hydroforowe różnią się od ich ocynkowanych odpowiedników budową. Wewnątrz takiego zbiornika ciśnieniowego montuje się membranę inaczej nazywaną przeponą. Ten element jest odpowiedzialny za rozdzielenie przestrzeni zbiornika na dwie części.

W przeponie magazynowana jest woda. Z kolei pomiędzy zewnętrzną ścianą membrany, a wewnętrzną ścianką zbiornika powstaje wolna przestrzeń wypełniona przez powietrze fabrycznie wtłoczone pod odpowiednim ciśnieniem. Zbiorniki hydroforowe przeponowe występują tylko w kilku niewielkich pojemnościach, zazwyczaj 20, 50, a także 100l.
Jeśli chodzi o zalety tych zbiorników, wiele osób uważa, że praca hydroforów przeponowych jest o wiele cichsza niż zbiorników ocynkowanych. W dodatku znacznie bardziej mobilne, gdyż pompa z osprzętem mogą być z powodzeniem montowana na zbiorniku. Co więcej, woda ze studni nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika przez co jest on chroniony przed korozją. Urządzenie natychmiast po podłączeniu jest gotowe do działania.

Zbiorniki hydroforowe ocynkowane

Zbiorniki ocynkowane charakteryzują się znacznie większymi pojemnościami od hydroforów membranowych. Są wyposażone w komorę sprężonego powietrza i w przegrodę na wodę. Można je łączyć zarówno z pompą ssącą, jak i z typową pompą głębinową.

Zbiorniki hydroforowe ocynkowane najczęściej występują z pojemnościach od 100 l do 1500 l. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest ogromny wybór pojemności. Z kolei brak gumowej przepony (w przeciwieństwie do zbiorników przeponowych) minimalizuje koszty eksploatacji i okresowej wymiany zużytych części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here