Dom i Ogród

Decoupage – sposób na piękne powierzchnie

  • 20 października, 2022
  • 3 min read
Decoupage – sposób na piękne powierzchnie

Decoupage to nic innego jak metoda zdobnicza, dzięki której można osiągnąć niezwykle ciekawe efekty. Polega ona na przyklejaniu przeznaczonych do tego serwetek lub papierów na przygotowane wcześniej powierzchnie. Efekt, jaki się dzięki temu uzyskuje, przypomina wzory, powstające za pomocą pędzla. Czasami ten sposób dekoracji nazywa się metodą serwetkową.

Podstawowe wyposażenie

Ogromną zaletą techniki decoupage’u jest prostota. Przy jej wykorzystaniu nie trzeba posiadać umiejętności artystycznych. Dlatego też ta metoda zdobnicza zaliczana jest do najpopularniejszych i szybko rozwijających się gałęzi rękodzielniczych. Sam start nie jest niczym skomplikowanym. Poza tym nie generuje dużych kosztów. Technikę tę można stosować na drewnie, szkle, ceramice lub metalu. Kto zaczyna swoją przygodę z metodą decoupage, nie musi kupować całego zestawu akcesoriów. Na początek wystarczą elementy podstawowe. Zalicza się do nich klej wodny, farby akrylowe, pędzelek z miękkiego włosia, papierowe serwetki, lakier akrylowy oraz jasna farba bazowa. Wszystkie te akcesoria znajdzie w sklepie https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html.

Tworzenie efektu zdobniczego

Od czego należy zacząć swoje działanie w tej dziedzinie? Jeśli posiadamy już zestaw podstawowy, to kolejnym krokiem będzie przygotowanie powierzchni do decoupage’u. Białą farbą emaliowaną malujemy powierzchnię, która będzie ozdabiana. Zwykle powinna wystarczyć jedna warstwa farby. Jednak przy bardzo ciemnej powierzchni warto powtórzyć czynność. Jeśli mamy do czynienia ze starą powierzchnią, należy ją odtłuścić przy pomocy alkoholu. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie motywu, który wytniemy z wcześniej przygotowanej serwetki. Następnie nakładamy na niego cienką warstwę kleju. Najlepiej rozprowadzać go od środka ku skrajnym powierzchniom. Trzeba poczekać, aż klej dokładnie wyschnie, a następnie posmarować motyw kilkoma warstwami lakieru akrylowego, aż uzyskamy efekt wtopienia. W ten sposób osiągniemy odpowiedni efekt końcowy.

Świetny sposób na prezent

Metoda decoupage jest łatwa, tania i niezwykle efektowna. Do tego rodzaju zdobienia świetnie się nadają przedmioty, które posiadamy w domu. Można w ten sposób przerobić doniczkę, wazon, szkatułkę lub cokolwiek innego. Warto pamiętać, że tego rodzaju rękodzieła z roku na rok zyskują na popularności. Daje się też zauważyć, że tak utworzone desenie cieszą się dużo większym uznaniem niż te, które wychodzą spod maszyny. Stworzone w taki sposób ozdoby mogą nie tylko wpłynąć korzystnie na wygląd naszych wnętrz, ale będą stanowić świetny sposób na obdarowanie przyjaciela lub członka rodziny niebanalnym upominkiem.

Leave a Reply