Dom i Ogród

Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

  • 10 grudnia, 2021
  • 3 min read
Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

Kraków to jedno z najbardziej prężnie rozwijających się miast. Wskaźnik bezrobocia jest jednym z najniższych w kraju. Ponadto jest to jedno z najbardziej znanych i popularnych miast w Polsce, a nawet w Europie. Jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, ale także przez biznesmenów, którzy organizują tutaj spotkania i targi.

Rynek mieszkaniowy w Krakowie

Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce, nie znaczy to jednak, że przeważa tutaj stare budownictwo. Miasto szybko się rozwija i powstają ciągle nowe osiedla. Co najważniejsze są one włączane w infrastrukturę całego miasta, co umożliwia dobrą komunikację i w miarę szybkie dostanie się do centrum. Sytuacja taka dotyczy każdej rozbudowującej się części miasta jak choćby osiedle Lasówka w Krakowie. Zamieszkanie z dala od ścisłego centrum ma wiele zalet takich jak otaczająca zieleń, cisza, brak tłoku i zanieczyszczeń.

Z powodu dużego zapotrzebowania na mieszkania powstaje tutaj wiele nowych domów, a oferta mieszkań na rynku pierwotnym jest bardzo duża. Deweloperzy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i sprzedawane mieszkania są w różnej lokalizacji, różnej wielkości i o odpowiednim standardzie.

Praca, nauka i kultura

Kraków najbardziej znany jest ze starówki. Każdego roku setki tysięcy turystów odwiedza Kościół Mariacki, sukiennice czy żydowski Kazimierz. Kraków to także miasto pełne studentów. W końcu to tutaj znajduje się najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagieloński. Ponadto Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Akademia Górniczo-Hutnicza i wiele innych poważnych uczelni, które kształcą młodzież w wielu dziedzinach.
Rozwój miasta spowodowany jest także tym, że powstaje tutaj bardzo dużo firm, zagraniczne koncerny lokalizują w Krakowie swoje przedstawicielstwa, a w otoczeniu znajduje się wiele zakładów. Mieszkańcy miasta i okolicy nie mogą narzekać na brak ofert pracy.

Kraków znany jest także ze swojej oferty kulturalnej. To tutaj znajduje się wiele znanych w całej Polsce teatrów jak Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr Groteska, Krakowski Teatr Komedia czy Teatr STU. Kraków to również miasto wielu muzeów, kin i wystaw. Organizuje się wiele festiwali jak choćby Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego czy Festiwal Muzyki Filmowej. Mieszkańcy miasta absolutnie nie mogą narzekać na nudę i brak wydarzeń kulturalnych.

Leave a Reply