Biznes i Finanse

Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycję w fotowoltaikę?

  • 18 grudnia, 2021
  • 2 min read
Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycję w fotowoltaikę?

W obliczu nadchodzących zmian w prawie zasadne jest pytanie co do zasadności inwestycji w panele fotowoltaiczne. Inwestycja w fotowoltaikę dalej jest opłacalna, ale z decyzją należy się pospieszyć gdyż tylko jeśli zdecyduje się na to 1 kwietnia można liczyć na korzystniejszy sposób rozliczania z dostawcami energii.

Fotowoltaika – zmiany prawne

Po wejściu w życie ustawy potencjalni wytwórcy energii muszą się liczyć ze znacznie mniej korzystnym sposobem rozliczania. Ważną informacją jest to że zgłoszenie przyłączenie do sieci musi nastąpić do 31 marca, jeśli przyłączenie do sieci się opóźni z winy operatora to producenci energii słonecznej mogą mimo to korzystać z preferencyjnych, dotychczasowych warunków. Obecnie właściciele paneli fotowoltaicznych całą nieskonsumowaną przez odbiorniki prądu energię oddają do sieci.

W momencie gdy instalacja produkuje mniej prądu, operator oddaje 80 procent energii wyprodukowanej przez instalacje przez letnie miesiące za darmo, 20 procent wyprodukowanej energii to koszty przechowywania energii operatora energetycznego. Po 1 kwietnia producenci będą się rozliczać na nowych zasadach, niestety mniej korzystnych dla producentów energii.

Według nowych zasad właściciel domowej elektrowni będzie musiał sprzedawać prąd w cenie niższej, hurtowej natomiast kupować będzie musiał ją w cenie detalicznej, wyższej. Producenci energii którzy zaczną ją wprowadzać do sieci przed 1 kwietnia będą się rozliczać na wcześniejszych bardziej korzystnych dla nich zasadach. Z uwagi na powyższe powody warto się pospieszyć z decyzją o instalacji domowej elektrowni słonecznej.

Rządowe wsparcie finansowe

Dodatkową zachętą powinien być rządowy program Mój Prąd, czyli część programu Czyste Powietrze Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma on na celu promocję Odnawialnych Źródeł Energi w Polsce gdyż w dalszym ciągu Polska znacznie odbiega od europejskich standardów w tej kwestii. W poprzednich edycjach kwoty dofinansowania instalacji fotowoltaicznych wahały się między 3000 a 5000 złotych co jest istotnym czynnikiem zachęcającym do skorzystania z programu.

Na skorzystanie z dofinansowania warto się decydować jak najszybciej gdyż poprzednia edycja zakończała się po zaledwie 3 miesiącach co pokazuje ogromne zainteresowanie. Podsumowując, jest teraz najlepszy moment na decyzje o montażu instalacji fotowoltaicznej gdyż obecne regulacje są korzystnie dla potencjalnych producentów energii.

Leave a Reply