Pozostałe

Jakie maszyny drogowe stosuje się przy asfaltowaniu?

  • 4 listopada, 2022
  • 2 min read
Jakie maszyny drogowe stosuje się przy asfaltowaniu?

Na pewno jadąc przez miasto każdy kierowca natrafił na prace drogowe. Grupa robotników wykonuje prace na określonym odcinku drogi. W takiej sytuacji pozostaje, tylko denerwować się objazdami, zmianą kierunku jazdy. Zauważyć można maszyny rozmieszczone wokół o różnych funkcjach i zadaniach. Można by zastanowić się jakie są wykorzystywane przy asfaltowaniu ?

Podstawowe urządzenia, wykorzystywane przy asfaltowaniu

Istnieje parę głównych sprzętów bez których, prace przy asfaltowaniu nie mogłyby się odbyć. Pierwszym z nich jest rozściełacz asfaltu. Wylewa lub rozkłada asfalt na powierzchni drogi. Stosowane są dwa rodzaje rozściełaczy. Są to układarki kołowe oraz z użyciem gąsienic. Kolejną maszyną jest strugarka drogowa. Używana przez robotników głównie przy naprawie asfaltu. Ma za zadanie usuwanie części, a nawet całości starej nawierzchni. Aby wylać asfalt, należy go dokładnie przygotować. W tym celu stosuje się mieszalnie asfaltu. Odpowiednia mieszanka zostaje połączona, co w rezultacie daje efekt końcowy.

Dodatkowe maszyny, choć bardziej oczywiste to powszechna koparka. Dzięki niej można sprawnie dokonać zmian terenu. Nie można wyobrazić sobie prac bez tej machiny. Gąsienice dostosowują się to gruntu, dzięki czemu jet w stanie wjechać w trudno dostępne miejsca. Znany wszystkim walec kończy cały proces. Utrwala a przede wszystkim nadaje kształtu drodze, tak aby mogła być przejezdna.

Wszystko pod solidną marką

Najczęściej wszystkie urządzenia działają pod cenionymi na całym świecie markami jak liebherr czy komatsu. Spada znacząco ryzyko awarii czy usterek takich maszyn. Wraz ze solidną marką na ten przykład niemieckich firm idzie wytrwałość. Zostały tak zaprojektowane, by działały w trudnych warunkach terenowych jak i pogodowych. Koparki wykorzystywane są także w innych czynnościach , nawet przez prywatnych właścicieli. Pokazuje to jak bardzo, są to uniwersalne i przydatne mechanizmy.

Zapotrzebowanie w większych i mniejszych miastach

Miasta powyżej 100 000 mieszkańców będą wykazywać większe zapotrzebowanie na takie usługi. Na przykładzie Rybnika, sporego miasta. Więcej dróg wiąże się z ich naprawą lub zamianą. Istnieją przedsiębiorstwa które skupują, jak i sprzedają takie maszyny. Poprzez wpisanie w wyszukiwarkę „asfaltowanie Rybnik” znaleźć można urządzenia, jak i konkretnych usługodawców.

Leave a Reply