Dom i Ogród

Karma dla chomików – jaka zadowoli naszego gryzonia?

  • 8 października, 2022
  • 3 min read
Karma dla chomików – jaka zadowoli naszego gryzonia?

W momencie kiedy nie możemy pozwolić sobie na posiadanie psa lub kota, z pomocą przychodzą nam gryzonie, a w szczególności chomiki. Te małe, puchate kulki stają się świetnymi towarzyszami zabaw, a dodatkowo chętnie poświęcamy im uwagę. Chomiki znane są nie tylko ze swojego dość głośnego zachowania- szczególnie w nocy- ale także z tego, że są to gryzonie mało wymagające. Wskazuje się również na to, że ich dieta może być maksymalnie zróżnicowana, gdyż nic im nie zaszkodzi. Prawda jest jednak zupełnie inna, a odpowiednio dobrana karma dla chomików zapewni naszym gryzoniom długie i beztroskie życie oraz dobre samopoczucie. Jak więc ją wybrać?

Karma dla chomików z ograniczoną ilością cukru

Chomiki to ogromne łasuchy i z pewnością ich właściciele szybko to zauważą. Radosnym popiskiwaniem reagują one na słodziutkie banany czy też jabłka, a także chętnie przyswajają smakołyki z miodem. Warto jednak zauważyć, że jeśli wybieramy karmę dla chomików, to powinniśmy decydować się na tę, która ogranicza maksymalnie zawartość cukru. Dlaczego? Otóż z pewnością dostarczamy go już naszemu gryzoniowi w formie łakoci, a spożywanie cukru w nadmiarze nie będzie miało korzystnego wpływu na naszego podopiecznego. Nie tylko może doprowadzić on do otyłości, ale także do problemów z zębami, które są dla chomika podstawowym „narzędziem pracy”. Karma dla chomików, powinna więc ten cukier w diecie naszych gryzoni skutecznie ograniczać.

Karma dla chomików ze zróżnicowanymi ziarnami to podstawa!

Ziarna zbóż są dla chomików podstawowym elementem diety. Okazuje się, że dostarczają one naszym gryzoniom białka i niezbędnych witamin. Właśnie dlatego karma dla chomików powinna być pod tym względem maksymalnie zróżnicowana. Na rynku znajdziemy z pewnością karmy dla chomików oparte na pszenicy lub na owsie. My jednak powinniśmy wybierać takie, które zagwarantują naszemu maluchowi dostęp do wszelkich zbór, a także pestek dyni, słonecznika, czy orzechów. Wówczas nasz gryzoń  pewnością będzie zadowolony.

Karma dla chomików z ziołami również będzie dobrym wyborem

Karma dla chomików, w której składzie znajdziemy sianko czy przeróżne zioła również będzie dla naszych podopiecznych dobrym wyborem. Sianko i inne zioła w karmie dla chomików są cennym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego każdego gryzonia. Wobec tego taka karma dla chomików będzie nie tylko smaczna i zróżnicowana, ale także pozwoli dostarczyć do organizmu zwierzaka cennych substancji odżywczych i składników mineralnych.

Leave a Reply