Olej do silnika ma za zadanie chronić ten najważniejszy element pojazdu. Silniki wymagają odpowiedniego smarowania, dzięki temu mogą działać niezawodnie przez wiele lat. Bez oleju poszczególne elementy silnika mogłyby ulec zatarciu i uszkodzeniu. Olej umożliwiający pracę silnikowi powinien być dobrany do jego rodzaju. Tylko dobrze dobrany olej gwarantuje odpowiednią wydajność silnika oraz wpływa na jego żywotność i na osiągi.
Czym różnią się oleje silnikowe?
Wyróżnia się syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne oleje silnikowe. Podstawą do tej klasyfikacji jest baza oleju oraz poszczególne komponenty, mowa tutaj głównie o różnych o dodatkach uszlachetniających. Każdy rodzaj oleju ma swoje unikalne cechy, np. oleje syntetyczne są stabilniejsze termicznie od pozostałych rodzajów. Oznacza to, że są zdolne do pracy w wyższych temperaturach. Dzięki temu zużycie silnika jest mniejsze. Oleje silnikowe syntetyczne mają dużą zdolność zmniejszania ilości osadów, przez co właściciele pojazdów mogą rzadziej wymieniać olej. Niektóre oleje są dedykowane do pojazdów wyposażonych w filtry cząsteczek stałych. Każdy olej ma określoną również klasę jakości, którą zwykle oznacza się literą S.
Oleje silnikowe i oznaczenie lepkości
Na opakowaniach olejów silnikowych można spotkać oznaczenia. To określenie lepkości oleju. Litera W oznacza lepkość w niewielkich temperaturach. Lepkość świadczy o oporze oleju – mała wartość oznacza niewielkie straty mocy silnika podczas jazdy. Duża lepkość lepiej chroni silnik przed przedwczesnym zużyciem. Z tego względu warto sięgać po oleje silnikowe o wartości środkowej. Duży wybór olei silnikowych dostępnych jest w sklepie efiltry.pl. Wybierając olej silnikowy, należy również zwrócić uwagę na wymagania producenta samochodu. Zwykle określa on produkt, który najlepiej sprawdzi się w danym modelu.
Jak wybrać dobry olej silnikowy?
Właściciele samochodów poszukują produktów jak najlepszych, które spełniają szereg wymagań producenta, a przy tym oferowane są w rozsądnej cenie. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na rodzaj oleju silnikowego. Dobrej jakości olej zwiększa wydajność silnika, przedłuża jego żywotność poprzez dobrą konserwację poszczególnych elementów oraz ogranicza emisję spalin. Oleje silnikowe mogą być wzbogacone uszlachetniającymi dodatkami, taki produkt może być droższy, ale w efekcie wpłynie na wydajność i moc silnika. Niektóre silniki, głównie te w modelach nowszych, wymagają zastosowania olejów wysokiej jakości, które są nieco bardziej zaawansowanymi smarowidłami. Warto sięgać po znane i renomowane marki, które są polecane przez producentów pojazdów.