Termoizolacja za pomocą styropianu – najważniejsze zalety
Ocieplenie budynków to obecnie jedna z niewielu metod, które pozwolą na spore oszczędności na ogrzewaniu. Rosnące ceny energii oraz naciski na zmianę źródła ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na termomodernizację. Jednym z najchętniej wybieranych materiałów do ociepleń ścian zewnętrznych jest styropian. Jakie zalety ma ten materiał i czy to dobry wybór?
Najważniejsze właściwości styropianu jako materiału izolacyjnego
Styropian to niezwykle lekki materiał, dlatego praca z nim jest dość prosta. Można go łatwo docinać, co również ułatwia prace budowlane. Ten materiał izolacyjny cechuje się różnym współczynnikiem przewodzenia ciepła, oznaczanym jako lambda. Im niższa wartość lambdy, tym lepszą izolację zapewnia styropian. Na rynku spotyka się najczęściej materiał przeznaczony do izolowania fundamentów, ścian zewnętrznych oraz podłóg. Styropian podłogowy jest bardzo twardy, dzięki temu zapewnia trwałość posadzek, nawet tych intensywnie użytkowanych.
Styropiany fasadowe najczęściej służą do dociepleń ścian zewnętrznych, ale w niektórych przypadkach mogą być również używane do dociepleń np. stropów. Wyróżnia się produkt biały oraz szary. Materiał izolacyjny o kolorze szarym charakteryzuje się mniejszą lambdą przy mniejszej grubości styropianu. Produkty przeznaczone do izolowania fundamentów cechują się bardzo niskim współczynnikiem wchłanialności wody. Za ten wskaźnik odpowiada specjalna budowa materiału. Dobra izolacja fundamentów stanowi podstawę prawidłowej izolacji termicznej w nowych budynkach, również w domach energooszczędnych.
Zalety docieplenia za pomocą styropianu
Dużą zaletą materiału izolacyjnego, jakim jest styropian, jest jego lekkość, wydajność, wytrzymałość oraz cena. Koszt jednego metra materiału zależy w głównej mierze od jego grubości oraz od wartości lambdy. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym wyższa cena. Należy również mieć na uwadze, że na cenę wpływa również przeznaczenie materiału. Za styropiany podłogowe płaci się z reguły więcej niż za fasadowe, a materiał przeznaczony na fundamenty jest najdroższy.
Lekkość materiału ułatwia pracę, ale też nie obciąża tynku budynku. Dzięki temu izolacja jest wytrzymała, dlatego docieplenie styropianem daje możliwość odnowienia starego budynku. Z kolei duże wymiary pojedynczego produktu sprawiają, że prace remontowe i budowlane przebiegają szybko i sprawnie. Styropian można przyklejać tradycyjnie zaprawą klejącą oraz za pomocą specjalnych pianek w aerozolu. Ta druga metoda jest zdecydowanie szybsza i wygodniejsza.