Pozostałe

Zawór elektromagnetyczny – jak prawidłowo zainstalować?

  • 14 września, 2021
  • 3 min read
Zawór elektromagnetyczny – jak prawidłowo zainstalować?

Zawory elektromagnetyczne są powszechnie stosowane w różnego rodzaju instalacjach. Są proste w budowie i działaniu, jednak ich prawidłowe działanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim – istotny jest odpowiedni dobór zaworu uwzględniający szereg parametrów, takich jak rodzaj medium, wartość napięcia zasilającego czy rodzaj układu, w jakim będzie zastosowany. Drugą ważną kwestią powinien być prawidłowy montaż.

Nawet najlepszej klasy zawór elektromagnetyczny, w stu procentach spełniający wymagania instalacji, nie sprawdzi się na dłuższą metę, jeśli słabym ogniwem będzie nieprawidłowy montaż. Dlatego też należy zadbać o to, by zawór krok po kroku był zainstalowany prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, a także ze sztuką tworzenia konkretnych instalacji.

Na co zwracać uwagę podczas instalacji?

Przede wszystkim, zawór powinien być zamontowany we właściwym kierunku – nie zapominajmy, że zawory elektromagnetyczne są jednokierunkowe. Jeśli przez niedopatrzenie zainstalujemy je odwrotnie, siłą rzeczy nie będą działać prawidłowo. Na korpusie każdego zaworu zawsze znajduje się strzałka oznaczająca kierunek przepływu i na jej podstawie należy montować zawór we właściwy sposób. W czasie montowania zaworu trzeba pamiętać również o zredukowaniu uderzeń hydraulicznych, które są zjawiskiem naturalnym w systemach o dużej prędkości przepływu. W celu wyeliminowania uderzeń warto zastosować zawór redukcyjny bądź w razie możliwości zwiększyć średnicę rur. Im lepiej wyeliminujemy uderzenia hydrauliczne, tym lepiej dla trwałości samego zaworu i skuteczności działania całej instalacji.

Sprawdź szczelność i dokręć zawór

Zawór elektromagnetyczny powinien być zamontowany do rur przyłączeniowych, które muszą być sztywno zamontowane do elementów stałych. Zwiększa to sprawność i trwałość całego układu. Po zainstalowaniu zaworu konieczne jest również przeprowadzenie próby szczelności – na tym etapie najłatwiej jest bowiem wyeliminować wszelkie niedociągnięcia. Gdy instalacja będzie już gotowa, będzie to zdecydowanie trudniejsze. Jeśli szczelność jest odpowiednia, czas na dokręcanie zaworu, co powinno zawsze odbywać się przy stosowaniu siły kontrującej. Zanim zawór elektromagnetyczny będzie ostatecznie zamontowany, konieczne będzie również przepłukanie całej instalacji. Nie powinny się w niej znajdować żadne cząstki stałe, które mogłyby uszkadzać elementy zaworu i wpływać na obniżenie sprawności jego działania.

Leave a Reply