Dom i Ogród

Domki drewniane: 5 wyjątkowych cech

 • 9 czerwca, 2022
 • 6 min read
Domki drewniane: 5 wyjątkowych cech

Kiedy wchodzisz do domku z drewna, czujesz pewną bliskość z naturą. Te niezwykłe konstrukcje szybko wywołują przytulną, ciepłą i naturalną atmosferę w każdym z nas. Prawdziwe drewno cieszy oko, a dom z niego zbudowany po prostu nas uszczęśliwia. Ale dlaczego tak jest? To nie przypadek, że domki drewniane są tak przyjemne. Prawda jest taka, że wielu nieodłącznych cech drewna nie da się znaleźć w innych materiałach budowlanych.

Domki z drewna istnieją już od bardzo dawna. Na całym świecie wciąż można zobaczyć budynki drewniane, których historia sięga ponad 800 lat! Jednak, dopiero od niedawna ludzie zaczęli dostrzegać wyjątkowe cechy tych konstrukcji. Mieszkanie w domku drewnianym wywołuje poczucie spokoju, które pomaga nam uciec od szarej rzeczywistości. Myślisz o zbudowaniu domku z drewna? Rozważ te unikalne cechy.

5 charakterystycznych cech domków drewnianych

Możesz nie myśleć o domu pod kątem jego funkcji, ponieważ bardziej interesuje Cię wygląd wnętrza i różne oferowane udogodnienia. Jednak, warto jest wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy konstrukcji, jakimi są domy drewniane całoroczne, które sprawią, że inaczej spojrzysz na budynki drewniane i zapragniesz jak najszybciej zbudować taki dom dla siebie i swojej rodziny. Domki drewniane zdają się generować ciepłą, przyjazną atmosferę, a do tego są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne. Oto, jakimi cechami charakteryzuje się domek z drewna:

 • Estetyczny wygląd.

 • Efektywność energetyczna.

 • Akustyka.

 • Ekologia.

 • Pozytywny wpływ na zdrowie.

Nie trzeba dobrze szukać, aby znaleźć każdą z tych niezwykłych cech w domku drewnianym. Możesz być pewien, że taki budynek zapewni Ci długie życie w najbardziej komfortowych warunkach. A teraz warto byłoby rozwinąć te zalety.

 1. Niezwykłe walory estetyczne

Niezależnie od tego, jakie miejsca wybierzesz na zbudowanie swojej drewnianej konstrukcji, czy na szczycie góry, nad jeziorem, a nawet na przedmieściach, domki drewniane wyglądają niesamowicie bez względu na to, gdzie zostaną umieszczone. Mają talent zarówno do wyróżniania się, jak i wmieszania się w środowisko. Domy z drewna pozostają ponadczasowe, ale ich styl zmienia się wraz z głównymi trendami. Na przykład, obecnie bardzo modne stały się otwarte przestrzenie i duże panoramiczne okna – dlatego można zobaczyć dużo projektów domków drewnianych właśnie z takimi cechami. Warto jest jednak pamiętać, że nie potrzeba dużo modyfikacji i różnych rozwiązań architektonicznych, aby dom drewniany całoroczny zachwycał swoim wyglądem. Drewno już samo w sobie ma niezwykłe walory estetyczne, które przebijają inne materiały budowlane. Niezależnie od tego, jak nowoczesny jest ogólny wygląd budynku, drewno jest postrzegane jako przytulne. Ponadto, należy dodać, że drewno nigdy nie wychodzi z mody.

 1. Duża efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna jest ważna do rozważenia podczas budowy domu. Jedną z interesujących cech domków drewnianych jest to, że odznaczają się one niezwykłymi właściwościami termoizolacyjnymi, które wpływają na efektywność energetyczną budynku. Drewno gromadzi w swojej strukturze pęcherzyki powietrza, dzięki czemu wewnątrz budynku zatrzymuje ciepło zimą i chłód latem. To natomiast sprawia, że wymagana jest mniejsza ingerencja urządzeń do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, co z kolei wpływa na redukcję rachunków za prąd. Co więcej, istotną częścią efektywności energetycznej domków z drewna jest szczelność ścian, jak i całej konstrukcji – na przykład okien i drzwi. Gdy powłoka budynku jest szczelna, nie ma niekontrolowanych wycieków powietrza ani strat ciepła. Domki drewniane same w sobie zapewniają już doskonałą izolację, jednak warto jest ją wzmocnić używając materiału izolacyjnego, takiego jak styropian czy pianka poliuretanowa.

 1. Niesamowite właściwości akustyczne

Pewnie nie zdawałeś sobie sprawy, że domki drewniane mają również doskonałe właściwości akustyczne, które sprawiają, że hałas dochodzący z zewnątrz jest skutecznie tłumiony. Co więcej, warto jest wspomnieć, że kiedy w przestrzeni jest zbyt dużo echa, atmosfera może szybko stać się uciążliwa. Nawet, jeśli nie jesteśmy tego świadomi, spędzanie dużo czasu w takim środowisku jest stresujące. Na szczęście, idealnym rozwiązaniem tego problemu stają się domki z drewna, które cieszą się wybitnymi właściwościami akustycznymi. Dzięki takim cechom drewna, spędzanie wolnego czasu w konstrukcji drewnianej lub nawet zamieszkanie w niej na stałe jest relaksującym doświadczeniem. To tak, jakby grube ściany z bali wysysały z pomieszczenia cały niepożądany hałas i echo. Nawet, jeśli tego nie zauważamy, gdy wszystko wydaje się być w porządku, dobra akustyka jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o komforcie życia.

 1. Przyjazność dla środowiska

Materiały użyte do budowy domków drewnianych są naturalne i przyjazne dla środowiska. Ponadto, do budowy takich konstrukcji potrzeba mniej energii niż w przypadku budowy standardowego domu z cegły lub betonu. Produkcja energii potrzebna do pozyskania drewna jest mniejsza niż produkcja innych materiałów budowlanych. Dzieje się tak, ponieważ do wytwarzania zarówno bali, jak i innych drewnianych części domów, potrzebna jest niewielka ilość energii elektrycznej, dlatego generowane są bardzo niskie emisje CO2. W rzeczywistości, w ścianach z drewna wiąże się więcej dwutlenku węgla, z racji tego, że drzewa mają zdolnoś

do jego pochłaniania, niż powstaje podczas ich produkcji. Ponadto, drewno jest w pełni odnawialnym i naturalnym materiałem, co oznacza, że ten surowiec jest wykorzystywany w całości, bez marnowania czegokolwiek. Całe pozostałe drewno jest wykorzystywane do produkcji innych części domów drewnianych.

 1. Pozytywny wpływ na zdrowie

Dzięki masywnym balom, domki drewniane emanują relaksującą i przytulną atmosferą. To oznacza, że umysł każdego z nas może zostać przeniesiony na wakacje lub na łono natury, gdy mamy kontakt z drewnem. Badania dowiodły, że domy drewniane mają na nas bardzo relaksujący wpływ, dzięki czemu poziom stresu i tętno spadają. Zdecydowanie możesz zostawić swoje problemy za drzwiami, gdy mieszkasz w domku z drewna. Uważa się, że spacery po lesie są relaksujące, a ten sam naturalny wpływ można odczuć żyjąc w takim budynku. Co więcej, domki drewniane mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Masywne konstrukcje z bali umożliwiają przepływ przez nie powietrza, skutecznie równoważąc zmiany wilgotności. Utrzymywany jest idealny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, a dom zachowuje zdrowy i przyjemny zapach. Powierzchnia jest również antybakteryjna, co pomaga w utrzymaniu konstrukcji i świeżości powietrza w pomieszczeniach.

Prawda jest taka, że domki drewniane to niezwykłe konstrukcje o wyjątkowych cechach. Takie budynki są nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale również bardzo trwałe. Twój domek z drewna z pewnością wytrzyma próbę czasu. Ściany z litego drewna mogą wytrzymać znacznie dłużej niż konwencjonalne ściany z betonu. Dodaj do tego znakomitą akustykę, niezwykłą estetykę i zdrowe życie, a otrzymasz przepis na sukces.

Leave a Reply