Moda i Uroda

Glany – ponadczasowe buty znowu na fali

  • 3 grudnia, 2021
  • 3 min read
Glany – ponadczasowe buty znowu na fali

Obuwie to ta część garderoby, bez której nie sposób sobie wyobrazić codzienności. Liczy się przede wszystkim fakt, by były wygodne, nieobciążające i bezpieczne dla reszty ciała. Glany to z całą pewnością ten rodzaj buta, który jest w stanie dodać nieco charakteru do każdej stylizacji. Przez długie lata były przypisywane subkulturze punk, choć ich historia jest nieco dłuższa. Skąd w ogóle wzięły się glany i dlaczego cieszą się taką ponadczasowością?

Historia glanów w pigułce

Glany są w rzeczywistości dziełem przypadku, a raczej wynalazkiem wymuszonym koniecznością. Pech chciał, że w latach czterdziestych niemiecki lekarz o imieniu Klaus Martens niefortunnie skręcił kostkę. Doskonale wiedział, że taki uraz skutecznie uniemożliwi wygodne poruszanie się w normalnych butach. Wpadł wobec tego na pomysł, aby stworzyć obuwie, które w pewien sposób będzie unieruchomiało kostkę i tym samym w przyszłości zabezpieczało nogę przed kolejnymi urazami. Można powiedzieć, że właśnie tak w skrócie wygląda historia tych butów. Początkowo największe zainteresowanie wzbudziły, o dziwo, u kobiet. To właśnie gospodynie decydowały się na zakup nowego obuwia, które faktycznie chroniło nogę przed ewentualnymi niespodziankami. Martens dostrzegł jednak potencjał w stworzonych przez siebie butach, dlatego zaraz po tym, jak okazały się hitem na terenie Niemiec, postanowił podbić rynek zagraniczny.

Czym dzisiaj są glany?

W latach siedemdziesiątych noszenie glanów oznaczało przynależność do konkretnej subkultury. Największą popularnością glany cieszyły się wśród punkowców. To właśnie oni spowodowali, że buty niemieckiego lekarza znowu znalazły się na piedestale. W ich przypadku ważny był jednak każdy element, w tym kolor sznurówek. To właśnie kolor był sznurówek bywał manifestacją konkretnych wartości i przekonań. W przypadku punkowców najczęstszym wyborem była czerwień, która miała symbolizować anarchizm. Zupełnie inaczej podchodzili do tego tematu skinheadzi, którzy za jedyny słuszny kolor uważali biel i w związku z powyższym ich sznurówki były białe. Przedstawiciele subkultury metalowej odcinali się od pewnego rodzaju przekonań wyrażanych za pomocą koloru sznurówek i stawiali na klasyczną czerń. Obecnie glany nie mają już takiej siły rażenia i nie są wyrazem przynależności do jakiejkolwiek subkultury. Z chęcią są wybierane przez kobiety, które pragną za ich pomocą przełamać elegancką stylizację i przez osoby, które po prostu stawiają na wygodę. Spectrum możliwości jest naprawdę obszerne. Kiedyś niemożliwym było zdobycie glanów w innym niż czarnym kolorze. Dzisiaj można takie buty wykonać na zamówienie i to w dowolnej opcji kolorystycznej.

Leave a Reply