Biznes i Finanse

Jak skutecznie znaleźć pracę w branży IT?

  • 13 października, 2023
  • 4 min read
Jak skutecznie znaleźć pracę w branży IT?

To, że IT jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej płatnych branż to wie raczej każdy. Co więcej, zwolnienia w tym środowisku to rzadkość. Specjaliści IT muszą się jednak liczyć z tym, że prędzej czy później będą oni zmuszeni do szukania nowej posady. W jaki sposób to zrobić? Jak skutecznie znaleźć pracę w branży IT? Przeczytaj poniższy tekst, a wszystkiego się dowiesz!

Jak skutecznie szukać pracy w branży IT?

W Internecie można natknąć się na informacje dotyczące cięć w firmach, takich jak Google, Facebook czy Microsoft. Pomimo tego, że zwolnienia w branży IT nie mają charakteru masowego, to trzeba być na nie przygotowanym. W jaki sposób? Jednym z nim jest umiejętność skutecznego poszukiwania pracy.

Zacznijmy od podstaw, czyli profil na portalu LinkedIn

Najważniejszym narzędziem do poszukiwania pracy w branży IT jest LinkedIn. Portal ten umożliwia pracodawcom poznać doświadczenie zawodowe i wykształcenie swoich potencjalnych pracowników. Warto więc odpowiednio zadbać o swój profil na LinkedIn. Należy na nim wyraźnie określić, jak wygląda nasza droga zawodowa, umiejętności oraz nasze doświadczenie. Dobrze jest także użyć słów kluczowych. Dzięki nim ułatwimy innym zrozumienie, czym się zajmujemy oraz poinformujemy o zdobytych przez nas certyfikatach czy poziomie języków obcych.

Poszukiwanie pracy wśród znajomych i na grupach

Przy szukaniu nowej pracy często pomaga zaproszenie do swojej sieci kontaktów rekruterów. Dzięki temu zobaczą oni nasz profil i będą mogli do niego dotrzeć również inni rekruterzy. Kolejnym skutecznym sposobem jest dołączenie do grup tematycznych, związanych z wszelkimi branżowymi eventami. Ułatwi to nam dotarcie do osób zajmujących się zatrudnieniem. Można także aktywnie komentować interesujące nas posty – może to właśnie to otworzy Twoje drzwi do kariery w branży IT?

System poleceń

System poleceń zwiększa wiarygodność pracownika. Dzięki niemu mogą się oni znaleźć na górze listy rekrutacyjnej, co oczywiście przyspiesza znalezienie pracy. Rekomendacja przyczynia się również do tego, że zostaniemy szybciej zauważeni przez osoby, które podejmują ostatecznie decyzje o zatrudnieniu w danej firmie.

Zawsze miej dobre CV pod ręką!

Jeżeli szukamy pracy bądź chcemy przygotować się na taką sytuację, to nie powinniśmy odkładać przygotowania dobrego i zaktualizowanego CV na ostatnią chwilę. Najlepiej zrobić go na samym początku. Należy pamiętać, aby CV było przejrzyste, proste i czytelne. Powinniśmy w nim precyzyjnie określić naszą drogę zawodową, realizowane projekty, znane nam języki i certyfikaty. Dobrze jest w nim także umieścić konkretne informacje na temat tego, jak wyobrażamy sobie naszą dalszą karierę zawodową – należy zrobić to w sekcji “About” (O mnie).

Poszukiwanie pracy w ogłoszeniach nie jest wystarczające

Większość ofert pracy jest ukrywana przed potencjalnymi kandydatami. Powodów takiego postępowania  jest wiele. Należą do nich chociażby chęć ukrycia, że dana firma praca nad nowym projektem, czyli ukrycie informacji o swoich planach przed konkurencją. Kolejnym powodem może okazać się fakt, że niektórzy pracodawcy po prostu nie przepada za ogłoszeniami i w związku z tym poszukują pracowników przy pomocy wyspecjalizowanej do tego agencji. Wrzucanie ogłoszeń jest czasochłonne i kosztowne, a skorzystanie z usług agencji szybsze i łatwiejsze.

Poszukujesz pracy w branży IT? Wejdź nas stronę firmy Awareson i sprawdź przygotowane przez nią oferty!

Firma doradcza Awareson specjalizuje się w outsourcingu usług technologicznych oraz rekrutacji IT. Jej celem jest znalezienie najlepszego kandydata na określone stanowisko w organizacjach na całym świecie. Firma ta jest ekspertem w swojej dziedzinie – posiada kilkunastoletnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań dla różnych organizacji, dlatego jeżeli szukasz pracy w branży IT to powinieneś zapoznać się z ofertami od Awareson.

Leave a Reply